Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Nedir?

Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmaların tamamına SEO denir. Bir markanın tüketiciler tarafından bilinmesi, tanınması ve tercih edilebilir hale gelmesi için en önemli adım budur. Çünkü son dönemin en etkili reklam mecrası internettir. Bu çalışmaların gerçekleşmesi ve adım adım uygulanması aynı zamanda “SEO nedir?” sorusunun da cevabıdır.

SEO nasıl yapılır? Diye sorulduğunda da karşımıza belli uygulamalar çıkar ve bu uygulamaların her biri içinde özel uzmanlar görev yapar. Örneğin SEO çalışmasına uygun makale yazmak editörlerin işidir. Özgün içerik oluşturmak, imla kurallarına dikkat etmek, güncellemeler yapmak diğer aşamalar arasında sayılmaktadır. Link alıp vermek, doğru anahtar kelimeleri belirlemek, belli kriterleri incelemek ise SEO uzmanlarının görev alanları arasındadır.

NEDEN SEO YAPTIRMALIYIM?

Herhangi bir ürünün ya da hizmetin tanıtımı için en önemli tanıtım mecralarından birisi haline gelen internet ortamında potansiyel müşteriler aradıkları ürünü veya hizmeti ilk olarak arama motorlarında arama işlemi gerçekleştirerek bulmayı tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda kullanıcıların ilk sayfalarda çıkan sonuçları atlayıp çok arka sayfalardaki sonuçlara göre ürünlerini tercih etme oranları çok düşük seviyelerdedir. Bu nedenle ürününüzü veya hizmetinizi tanıttığınız web sitenizin arama motoru sonuçlarında Google birinci sayfa ve üst sıralarda yer alması hayati önem arz etmektedir.

GOOGLE SEO’NUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Dünya genelindeki konumlanması ve bilinirliği, kullanıcıların tercihleri açısından bakıldığında arama motorları arasında Google Arama Motorunun tartışılmaz bir üstünlüğü bulunmaktadır.  Bu nedenle öncelikle Google Optimizasyonu – Google SEO hizmetleri öne çıkmaktadır. En fazla arama yapılan arama motoru olduğu ve rekabet üst boyutlarda olduğu için Google Arama Motoru anlaşılır olmamak amacıyla algoritmasını güncellemekte ve karmaşıklaştırmaktadır.

  • En çok kullanılan arama motorunda üst sıralara çıkabilir,
  • Potansiyel müşterilerinize hemen ulaşabilir,
  • Marka bilinirliliğinizi artırabilir,
  • Marka kimliğinizin önemli bir adımını tamamlayabilir,
  • Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını kolayca yapabilir,
  • Kampanya ve indirimlerinizi üyelerinize hemen ulaştırabilir,
  • Maddi harcamalarınız minimum seviyeye, kazancınız maksimum seviyeye yükselebilir.
  • Bu ve benzer durumlar SEO avantajları arasında yer almaktadır.

SEO AJANSLARI VE ÇALIŞMA ALANLARI

Tüm markaların gelişimi için çalışmalar hazırlayan SEO ajansları, yüksek verim elde etmenize yardımcı oluyor ve internet ortamında sizi başarılı bir seviyeye ulaştırıyor. Çalışma alanları arasında ise sitenizin analizini gerçekleştirmek, SEO kriterlerini uygulamak, uyumlu içerikler oluşturmak gibi maddeler yer almaktadır. İsminizin başarılı bir şekilde duyulmasını istiyorsanız iyi bir ajansla çalışmaya önem vermelisiniz. Bunu belirleyebilmek içinde doğru sorular sormanız gereklidir.

SEO Ajansınıza Şu Soruları Sorun!

Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz?
Uluslararası site hazırlama konusunda deneyiminiz var mı?
SEO tekniklerinizden bahsedebilir misiniz?
Başarı ölçütünüz hakkında bilgi verir misiniz?